MERAANŻJA


I-ChingOFERTA

Yijing / I-Ching KSIĘGA PRZEMIAN


Księga Przemian to jeden z najwcześniejszych zabytków literatury światowej. To księga objawiona, czczona od tysiącleci nie tylko przez Chińczyków. Nie było żadnego filozofa, który by się do niej nie odniósł. Księga Przemian to księga wróżbiarska, traktat filozoficzny, księga sakralna, przewodnik duchowy i poradnik życiowy w jednym, pomocny ludziom w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Legenda głosi, że cesarz Fuxi medytował nad rzeką Lo, kiedy z wody wyłonił się smoko-żółw, który miał spęknięcia na skorupie. Wyłonił z nich 8 spęknięć - 8 praprzyczyn świata rzeczywistego - tak powstał magiczny kwadrat Loshu (Bagua). Spęknięcia składały się z linii ciągłych (linie słońca - nasłoneczniona strona wzgórza - yang) i przerywanych (linie księżyca - zacieniona strona wzgórza - yin).

Powstało 8 TRYGRAMÓW
(na trygram składają się 3 linie)


QIEN/ CH”IEN/ NIEBO - OJCIEC - TWORZENIE

KUN / ZIEMIA - MATKA - PRZYJMOWANIE

ZHEN / CHEN/ GROM - NAJSTARSZY SYN - POBUDZENIE

KAN / RZEKA - ŚREDNI SYN - ZANURZENIE

KEN / GEN / GÓRA - NAJMŁODSZY SYN - TRWANIE

SUN / XUN / WIATR - NAJSTARSZA CÓRKA - PRZENIKANIE

LI / OGIEŃ - DRUGA CÓRKA - OGARNIANIE

TUI / DUI / TOPIEL, MOKRADŁO - NAJMŁODSZA CÓRKA

Później król Wen z dynastii Zhou zestawił z trygramów heksagramy (mają po 6 linii - składają się z trygramów górnego i dolnego) - uzyskał 64 kombinacji. Konfucjusz dopisał komentarze do heksagramów.

Jeśli trudno nam podjąć decyzję w ważnej sprawie możemy zapytać Księgę Przemian.
Pytanie powinno dotyczyć spraw ważnych, a nie błahostek.
Jeżeli będziemy sobie żartować z Księgi Przemian, ona może sobie zażartować z nas.
Wróżbita zapisuje pytanie, a potem w wielkim skupieniu (jak w medytacji czy modlitwie) przystępuje do losowania linii za pomocą pałeczek krwawnika (musi ich być 50) lub monet (3 monety).

Księga Przemian mówi,
że jedyną stałą rzeczą na świecie jest zmiana.

Wszystko podlega zmianie
- nawet my nie jesteśmy tymi samymi ludźmi co wczoraj…

Pierwsza metoda jest najbardziej klasyczna


Trwa dłużej, ale dzięki temu energia jest silniejsza i pozostaje cały czas w łączności z energią pytającego (poza tym 25 pałeczek jest yang, a pozostałe 25 yin, co jeszcze bardziej wzmacnia proces). Tej metody używają dzisiaj już tylko nieliczni Mistrzowie.

W wyniku losowania uzyskujemy 6 linii ciągłych lub przerywanych które tworzą heksagram Podstawowy. Sprawdzamy jego numer i czytamy ogólną interpretację. Jeżeli w wylosowanym heksagramie były linie prowadzące do zmian, czytamy opis tych linii. (Heksagram buduje się od dołu, czyli najniższa linia jest pierwsza).

Następnie heksagram przekształca się w heksagram prognozujący zmieniając linie prowadzące do zmian.

Ten heksagram mówi nam jaki jest obecny stan sytuacji, o którą pytamy. Jeśli w pierwszym losowaniu nie ma żadnych linii prowadzących do zmian to sprawę należy odłożyć, albowiem sytuacja jeszcze nie dojrzała.

Heksagram prognozujący można jeszcze przekształcić w nuklearny - on mówi o tym jakie są prawdziwe intencje ukryte za tym pytaniem (często bywa tak że myślimy o jednym, a formułujemy coś innego, lub powstrzymujemy się przed zadaniem prawdziwego pytania w obawie że będziemy oceniani).

Nie wolno wykorzystywać Księgi Przemian w gniewie lub do celów niemoralnych. Księga Przemian nie udziela odpowiedzi „tak” lub „nie”. We właściwym sprecyzowaniu pytania pomoże nam wprawny Mistrz.

Księga Przemian składa się z 64 rozdziałów. Każdy rozdział mówi o jednym heksagramie, który ma swój numer, nazwę i opisuje sytuację, która podlega interpretacji.

PYTANIE DO KSIĘGI PRZEMIAN
200 zł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

WYPEŁNIJ FORMULARZ